Nowe Miasto powstało na przełomie XIV i XV wieku. W odróżnieniu od kupieckiej Starej Warszawy miało ono charakter rzemieślniczo- rolniczy, nie posiadało murów obronnych.

Centrum Nowej Warszawy stanowił ongiś Rynek Nowego Miasta. Obszerny plac został zmniejszony w XVII wieku przez wybudowanie nieregularnego bloku domów, które stanęły na miejscu dawnego ratusza i kramów.

Przy Rynku stoi jeden z najciekawszych zabytków Nowego Miasta, perła baroku, KOŚCIÓŁ SAKRAMENTEK. Świątynia ta, zbudowana w końcu XVII wieku przez wybitnego architekta TYLMANA z GAMEREN fundowana była przez Marysieńkę Sobieską jako votum zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem (1683).

Wzdłuż zachodniej pierzei Rynku, aż do Barbakanu biegnie główna arteria nowomiejska- ulica Freta. Nazwa ulicy jest spolszczoną formą słowa "fretha", tłumaczonego jako "pola uprawne". Za ulicą Freta rozciągały się liczne pola i nieużytki.

W 1944 roku, podczas Powstania, Nowe Miasto podzieliło los większości stolicy. Zniszczone niemal doszczętnie, odbudowane w 1955 roku stanowi dziś piękny zakątek Warszawy!

Dodatkowe informacje

© 2010 - Specjalny Ośrodek Wychowawczy
ul. Rynek Nowego Miasta 4 00- 229 Warszawa
tel/ fax (022) 831-50-33
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
administrator: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
luzuj.com