Deklaracja dostępności
Specjalny Ośrodek Wychowawczy „Dom przy Rynku” zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Specjalny Ośrodek Wychowawczy „Dom przy Rynku”.
Data publikacji strony internetowej: 2012-12-06.
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2021-08-26.
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Oświadczenie sporządzono dnia: 2021-03-31
Deklarację została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia:
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny, korzystając z narzędzia do oceny dostępności strony:
Test – European Internet Inclusion Initiative www.checkers.eiii.eu, z którego wynika, że strona internetowa sow.waw.pl spełnia wymagania w 100%
Skróty klawiaturowe
Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Ewelina Roślik – Gwara, eroslik@edu.um.warszawa.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 22 831 50 33. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Informacje na temat procedury
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich. (link do strony internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich)
Dostępność architektoniczna
Specjalny Ośrodek Wychowawczy „Dom przy Rynku” mieści się w dwupiętrowej kamienicy przy Rynku Nowego Miasta, która wpisana jest do Rejestru Zabytków od 1965 r. Ośrodek ze względu na swoją specyfikę podlega ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
- Wejście do budynku nie jest dostosowane dla osób z niepełnosprawnością. Przed wejściem głównym są dwustopniowe schody oraz 5-centymetrowy próg – brak platform, pochylni. Szerokość drzwi wejściowych wynosi 80 cm. Istnieje możliwość otworzenia drugiego skrzydła do szerokości 120 cm.
- Korytarze wewnętrzne nie posiadają platformy, brak windy, która umożliwiłaby przemieszczenie się na wyższe kondygnacje. Na poziomie „0” w ciągach komunikacyjnych występują progi do 2,5 cm wysokości.
- Sekretariat, gabinet dyrektora, wicedyrektora, pedagoga, stołówka i kuchnia znajdują się na poziomie „0”, sale wychowanków – poziom „1” i „2”, gabinety specjalistów – doradcy zawodowego, psychologa, socjoterapeuty oraz biblioteka – poziom „3”. W Ośrodku brak jest windy, platformy, która umożliwia przedostanie się do wyższe kondygnacje.
- Staramy się, aby wszystkie miejsca, które mogą stanowić przeszkodę lub utrudnienie były odpowiednio oznakowane, np. kontrastowym kolorem.
- Nie posiadamy pętli indukcyjnych oraz systemu informacji głosowych dla osób niedosłyszących.
- Nie zapewniamy możliwości obsługi osób słabosłyszących/niesłyszących w języku migowym.
- W pobliżu Ośrodka znajduje się 5 ogólnodostępnych miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych (4 na Rynku Nowego Miasta oddalone ok 100 metrów od budynku, 1 przy ul. Kościelnej ok 60 metrów). Do budynku prowadzi droga brukowa oraz chodniki z krawężnikami.
- Możliwy jest wejście do placówki z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Jednocześnie informujemy, że „Dom przy Rynku” jest otwarty na współpracę z osobami ze specjalnymi potrzebami i dokładamy wszelkich starań, aby poprawiać dostępność architektoniczną placówki. Zapewniamy, że każda osoba kontraktująca się z nami zostanie obsłużona i uzyska możliwe wsparcie i pomoc.